Pozytywny wpływ aromaterapii w medycynie

Pozytywny wpływ aromaterapii w medycynie

W ciągu ostatniego półwiecza aromaterapia, znana również jako terapia olejkami eterycznymi, wyrzeźbiła dla siebie bardzo aromatyczną niszę w różnorodnych aspektach nowoczesnej medycyny holistycznej. Termin ten definiuje się jako sztukę i naukę wydobywania naturalnych olejków eterycznych z roślin w celu stworzenia nieinwazyjnej modalności, która promuje ludzką zdolność równoważenia, utrzymywania i poprawiania zdrowia ciała, umysłu i ducha. W połączeniu z prawidłowym stosowaniem olejków eterycznych, siły fizjologiczne, psychologiczne i duchowe łączą się w celu wzmocnienia i ujednolicenia procesu leczenia.

Co to są olejki eteryczne? Mówiąc najprościej, olejek eteryczny jest samą istotą rośliny, która jest ekstraktem w postaci wysoce skoncentrowanego olejku, wydobytego poprzez destylację wody lub pary, tłoczone na zimno lub w procesie zwanym effleurage. Olejki eteryczne są istotną siłą natury, które odgrywają ważną rolę w procesie zapylania roślin. Występują naturalnie i można je znaleźć w nasionach, kory, łodygach, korzeniach i kwiatach wielu roślin. Te oleje mogą być odurzające i silnie pachnące. Ich naturalny skład nigdy nie może być dokładnie powtórzony.
Delikatne składniki zawsze różnią się w pewnym stopniu między poszczególnymi roślinami, ich gatunkami i regionami występowania. Oprócz nieodłącznych zalet i pięknych substancji zapachowych, olejki eteryczne były od dawna używane do przygotowywania żywności, zabiegów upiększających i praktyk zdrowotnych.

Istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na skład nawet najczystszych olejków eterycznych, a uszkodzenie któregokolwiek z czynników ma wpływ na ogólną końcową jakość produktu. Tak wiele zależy od pory dnia, pory roku, lokalizacji geograficznej, metody i czasu trwania destylacji, a także roku wzrostu i oczywiście warunków pogodowych.
Olejki eteryczne są cząsteczkami, które pochodzą z roślin i przekształcają się ze stanu stałego lub ciekłego w gaz po wystawieniu na działanie temperatury pokojowej. Przy pierwszym otwieraniu butelki wielu olejków eterycznych zapach jest bardziej intensywny i można go nawet rozpoznać z pewnej odległości. Związki te, ze względu na ich skład fizyczny i chemiczny, gwałtownie przesuwają się w powietrzu i bezpośrednio uderzają w czujniki węchowe w nosie. Istnieje prawie 100 identyfikowalnych olejków eterycznych znanych do tej pory i każdy ma swoje własne korzyści zdrowotne.

Początki i zastosowania aromaterapii. Skoncentrowane ekstrakty roślinne były stosowane w medycynie w celu wywołania np. niepokoju, stresu, depresji i mnóstwa innych dolegliwości psychicznych i fizycznych. Specyficzne źródła aromaterapii od dawna wyblakły w mgłach czasu, ale wiadomo, że starożytni Egipcjanie posiadali wiedzę na temat cennych olejów, które wydobywali z pewnych roślin, które były używane w ich balsamowaniu i rytuałach kąpieli. Uważa się również, że opracowali jedną z pierwszych na świecie maszyn destylacyjnych i proces znany jako infuzja, która usuwała wybrane oleje z aromatycznych roślin. Uważa się, że jednym z najwcześniejszych jest kadzidło, które spalili jako ofiarę dla boga słońca Ra, a mirra była standardową ofiarą dla księżyca.
Zgodnie z mitologią grecką perfumy były darem od bogów, a wiele zapachów nazwano tak, by oddawały cześć ulubionym boginiom. To Aleksander Wielki spopularyzował użycie perfum w III wieku, gdy podczas swoich ziemskich wyczynów wysyłał do Grecji duże ilości roślin, przypraw i kadzideł, aby włączyć je do zapachów. Rzymianie przyjęli znaczną część swojej wiedzy o medycynie od starożytnych Greków. Ich zamiłowanie do kąpieli rozszerzyło jednak zakres związków aromatycznych, aby zwiększyć przyjemność codziennego rytuału, który zdominował ich kulturę.
Historycznie wyjątkowe jest to, że olejki eteryczne ewoluowały niezależnie w różnych kulturach. Uważa się, że stosowanie olejków eterycznych, jako wzmacniaczy nastroju pochodzi z Chin w okresie panowania Huang Ti, znanego również jako Żółtego Cesarza, około 2697 do 2597 pne. Znacznie później, bo w XVI wieku, Conquistadores odkryli i zaadoptowali bogactwo roślin leczniczych i aromatycznych olejów kwitnących w ogrodach botanicznych Montezumy.

Narodziny nowoczesnej aromaterapii. W 1937 roku, znany francuski perfumiarz i chemik o nazwisku Rene-Maurice Gattefosse przypadkowo podpalił rękę podczas pracy w swoim laboratorium i odkrył, że olej lawendowy pomógł go wyleczyć. W publikacji swojej książki pt. Aromatherapie Gattefosse, po raz pierwszy zawarł termin “aromatherapie”. Książka ujawniła ustalenia kliniczne dotyczące stosowania olejków eterycznych do leczenia szeregu warunków fizjologicznych i miała na celu zarówno odróżnienie zastosowań medycznych od perfumeryjnych, jak i wyjaśnienie wielu zastosowań olejków eterycznych do leczenia holistycznego. W latach 50 XX wieku – masażyści, kosmetyczki, pielęgniarki, fizjoterapeuci, chiropraktycy, lekarze, dentyści i inni dostawcy usług zdrowotnych zaczęli stosować aromaterapię, ale nie stali się głównym nurtem rozwoju, aż do lat 80-tych.

Branża aromaterapii i statystyki. W połączeniu z rosnącymi dochodami konsumpcyjnymi konsumentów, zwiększonymi zastosowaniami samej aromaterapii oraz szybkim rozwojem branży spożywczej, napojów i artykułów higieny osobistej, oczekuje się, że zapotrzebowanie na zapachy i aromaty wykonane z olejków eterycznych znacząco wpłynie na wzrost rynku w okresie prognozy na lata 2014 – 2024. Widać zwiększające się zapotrzebowanie na produkty takie, jak bazylia, jaśmin, róża, kardamon, rumianek, grejpfrut, lawenda, musztarda, tymianek, mentol i inne olejki eteryczne stale rośnie na całym świecie. Światowy rynek olejków aromaterapeutycznych i olejków eterycznych został wyceniony na ponad 7,5 miliarda dolarów w 2015 roku, z czego 4 miliardy dolarów dotyczyły sprzedaży w samych Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku amerykański rynek wyceniono na 6,63 miliarda USD, a jego roczna stopa wzrostu wyniosła 9,7%. Szacuje się, że do 2022 roku przychody ze sprzedaży olejów eterycznych w Stanach Zjednoczonych sięgną ponad 11 miliardów dolarów. Wysoki poziom urbanizacji i industrializacji nie tylko w Europie czy Chinach, ale również w Brazylii, Indiach i Meksyku wpłynęły na szerokie wykorzystanie i zwiększone zapotrzebowanie na aromatyczne olejki eteryczne.

Jeszcze trochę więcej o aromaterapii. Chociaż olejki eteryczne przyciągają nową uwagę, jako alternatywne leczenie infekcji, stresu i innych problemów zdrowotnych, wciąż brakuje mocnych dowodów naukowych. Pomimo niespójności wyników wskazanych poniżej, naukowcy uważają, że tylko część badań wykazuje, że aromaterapia działa, jednak tylko w niektórych przypadkach.

Ostatnie badania wykazały, że wąchanie aromatycznych kwiatów wraz z rozmarynem zmniejszyło stres u absolwentów szkół pielęgniarskich podczas podchodzenia do egzaminów. W innym badaniu stwierdzono jednak, że słodko pachnące zapachy, wykazują pewne oznaki zmniejszenia lęku u pacjentów w gabinetach stomatologicznych, którzy siedząc w poczekalni obawiają się zbliżającego się zabiegu. Chociaż wydaje się, że zmniejsza on zdecydowanie niepokój u osób doświadczających bezpośredniego stresu.

Aby bardziej skomplikować sprawy, jedno z największych badań dotyczących aromaterapii nie wykazało właściwości obniżających stres stosując zapachu lawendy – podczas dokonywania pomiaru częstości akcji serca, ciśnienia krwi, hormonów stresu i funkcji układu odpornościowego.

Wykonano też szereg innych seansów aromaterapeutycznych, a kilka badań klinicznych sugeruje pozytywne wyniki. W jednym z badań dotyczących neroli stwierdzono, że olej ten pomagał obniżyć ciśnienie krwi i lęk przed zabiegiem u osób poddawanych kolonoskopii. Inna sprawa dotycząca wykwalifikowanych położnych wykazała, że gdy w czasie porodu stosowano olejki eteryczne szczególnie różany, lawendowy i kadzidło, to kobiety w ciąży odczuwały mniejszy lęk i niepokój, miały silniejsze poczucie dobrego samopoczucia i mniej potrzebowały leków przeciwbólowych. Wiele kobiet zgłosiło również, że olejek z mięty pieprzowej łagodzi nudności i wymioty podczas porodu.

Inne badanie dotyczące stosowania oleju lawendowego, wskazało wśród badanych ze stanem stresowym znaczący spadek ciśnienia krwi, częstości akcji serca i temperatury skóry. Dodatkowo badania wykazały również, że wdychanie oleju lawendowego przez 30 minut dziennie dla kobiet w czasie ich okresie cyklu miesiączkowego, zmniejszyło nasilenie skurczów menstruacyjnych. Wiadomo również, że olejek pomaga w podczas zasypiania i samego snu.

Aromaterapia, olejki eteryczne i ich miejsce we współczesnej medycynie. Otóż, obecnie aromaterapia jest praktykowana w wielu różnych dziedzinach, od stacji pogotowia i placówek opiekuńczych do uzdrowisk, szpitali, ortopedii, gabinetów stomatologicznych i medycznych. Są one stosowane w leczeniu wielu stanów emocjonalnych i fizycznych. W zależności od doświadczenia aromaterapeuty i pożądanej korzyści, olejki eteryczne mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi.

Ogólnie uważa się, że łagodzą ból, poprawiają samopoczucie i promują poczucie relaksu. Wykazano, że kilka olejków eterycznych, w tym z lawendy, róży, pomarańczy, bergamotki, cytryny, drzewa sandałowego i kilku innych, łagodzą w pewnym stopniu lęk, stres i depresję.

Dostarczając pacjentom pewnych rodzajów zapachów, pomagamy się im zrelaksować, a to może odgrywać ważną rolę w ich ogólnym leczeniu. Wykazano, że zapach lawendy, pomagaa ludziom się zrelaksować i uzyskać bardziej pozytywny nastrój. Nie ma wątpliwości, że sposób myślenia wpływa na ich powrót do zdrowia po bólu psychicznym lub urazie. Używanie zapachów, aby pomóc pacjentom we właściwym nastawieniu psychicznym, to ważna taktyka, i która przynosi pozytywny skutek.

Aromaterapia ma pewne korzyści zdrowotne, a należą do nich m.in. złagodzenie depresji i lęku, sen, czy chociażby stosowanie oleju lawendowego, zmniejsza ból z kamieni nerkowych, zapalenie kości i stawów kolanowych. Najbardziej zbadany aspekt aromaterapii dotyczy jej zdolności do zmniejszania lub eliminowania stresu. Olejki eteryczne związane z tą cechą to przede wszystkim olejek cytrynowy, lawenda, bergamotka, mięta pieprzowa i klika innych. Chociaż każdy z nich może być dostarczany indywidualnie, to są one również mieszane w celu stworzenia unikalnych warstwowych zapachów otoczenia.

Najważniejsze wydaje się to, że niezależnie od korzyści zdrowotnych wynikających z aromaterapii są lub nie, korzystanie z przyjemnych zapachów może podnieść na duchu, zapewnić dobre pozytywne uczucia i pomoc w relaksacji.
Jednym z typowych zabiegów stosowanych w Klinice Mayo w USA jest stosowanie olejku z cytryny na bóle głowy i zmęczenie psychiczne lub pomarańczy mandarynkowej pomaga w niepokojach, lękach, nudnościach i bezsenności.

W jaki sposób działa aromaterapia? Uważa się, że aromaterapia stymuluje receptory węchu w nosie, które następnie wysyłają wiadomości za pośrednictwem układu nerwowego do sektora mózgu kontrolującego emocje. Od pogotowia ratunkowego , placówek zdrowotnych, dentystów i gabinetów lekarskich po salony i uzdrowiska – olejki eteryczne są zazwyczaj podawane na jeden z trzech sposobów: inhalatory, dyfuzory i poprzez masaż.

Wdychanie olejków eterycznych stymuluje układ węchowy, który jest częścią mózgu, ten jest łączony zapachem przez nos z mózgiem. Cząsteczki przedostają się do nosa lub jamy ustnej do płuc, a następnie do innych części ciała.
Osoby stosujące aromaterapię twierdzą, że wywołują u nich pozytywne emocje i uspokajają wewnętrzne turbulencje, ale należy również rozważyć efekt placebo, jako przekonanie osoby, że leczenie pomoże w znacznym stopniu wpłynąć na to, czy zadziała. Rozszyfrowanie, które zapachy, z których olejków są warte zachodu, ale w każdym przypadku, może być trochę niedokładne.

Według Nady Milo, składniki zawarte w olejkach eterycznych służą jako wyzwalacze lub przełączniki wewnątrz ludzkiego ciała, uważa, że “Olejek eteryczny, taki jak lawenda, może pobudzać węchowe nerwy w mózgu i wywoływać efekty w dole, które spowalniają centralny układ nerwowy i wywołują poczucie spokoju. Olejki eteryczne mogą mieć złożone biochemiczne interakcje w ludzkim ciele, a różne oleje mogą tworzyć różne reakcje w naszych enzymach i hormonach. I tak jak piosenka może przywoływać wspomnienia z przeszłości, to również okazuje się , że pewne zapachy również wyzwalają wspomnienia.

Profesjonalne zastosowanie aromaterapii i olejków eterycznych ma swoje miejsce w holistycznej społeczności medycznej. Trzeba jednak powiedzieć, że nie ma i nie było “magicznej czarodziejskiej kuli” dla rozwiązania problemów zdrowotnych u ludzi. Chociaż stosowanie olejków eterycznych nie jest w stanie wyleczyć wszystkich chorych, to należy pamiętać, gdy są one prawidłowo podawane przez specjalistę mogą wpływać na nasz nastrój i spokój osobisty.

Przygotował i opracował Zespół Air Odors®

X