Terminal pasażerski relaks czy stres dla podróżnych

Terminal pasażerski relaks czy stres dla podróżnych

Odwiedzający lotniska, czyli pasażerowie mają wiele do powiedzenia na temat wizerunku czystości i zapachu lotniskowej toalety. Jedni uprzejmi, a niektórzy już nie tak bardzo, gdy widzą, że łazienki są źle zaprojektowane, niekomfortowe, ale przede wszystkim są nienależycie utrzymywane w czystości i/ lub co gorsza, gdy wypełnione są nieprzyjemnymi, ostrymi zapachami wątpliwej jakości.

Nowe trendy architektoniczne, nowe aranżacje, częściowe modernizacje i ulepszenia wielu toalet na dworcach lotniczych, kolejowych, czy też morskich – polskich, ale i europejskich miast, poszły na marne, ponieważ inne ważne komunikacyjno-logistyczne rozwiązania pochłonęły twórcze talenty architektów i projektantów lotnisk. Wydaje się, że nie było już czasu na przemyślany projekt toalet ogólnodostępnych dla podróżnych, którzy albo czekają na swój odlot, albo może spędzają na lotnisku kilka godzin, czekając na kolejny rejs.

Jak zatem ci, którzy nadzorują ruch na lotniskach, bezpieczeństwo i równowagę środowiskową – poprawiają publiczne doświadczenia związane z toaletami dla pasażerów? Dostępnych jest wiele opcji, ale jedna z najważniejszych dotyczy kontrolowania nieprzyjemnych zapachów, które często pojawiają się w toaletach komercyjnych, oraz stosowania profesjonalnych urządzeń neutralizujących i odświeżających przestrzenie, które pomagają przekształcić nieprzyjemne doznania w czystsze i świeże, a może nawet delikatnie pachnące powietrze.

Ten artykuł przybliża historię doświadczeń wielu użytkowników, jak i moje własne z wielu międzynarodowych portów lotniczych, na których miałem okazję być i ocenić, jak olbrzymie ma znaczenie czystość i higiena toalet na lotniskach, dlaczego toalety są często pomijane lub sprzątane niewłaściwie, a zapach jeżeli w ogóle w nich jest, to jest przytłaczający i mdły.

Z biegiem lat obsługa klienta i zadowolenie stały się ważnym tematem dla projektantów i operatorów lotnisk. Oprócz bezpieczeństwa na lotniskach, które praktycznie nie istniało, aż do lat 70-tych ubiegłego wieku, zaczęto wprowadzać rozrywki, udoskonalenia i udogodnienia, również toalety ewoluowały do tego stopnia, że w wielu przypadkach faktycznie stały się wręcz dziełami sztuki. W ostatecznym rozrachunku może to prowadzić do tego, że pasażerowie wybierają z jakiś względów “swoje” lotnisko, niż wybierają określone linie lotnicze, którymi podróżują.

Doświadczenia milionów pasażerów korzystających z lotniskowych toalet, zostało również znacznie wzmocnione przez nowe technologie, jak np. opiniowanie nie tylko linii lotniczych, ale również portów lotniczych na portalach podróżniczych i innych. Wraz z użytkowaniem toalety pojawia się potrzeba profesjonalnej obsługi sprzątania określanej czasem, jako premium wraz z pielęgnacją zapachów nie tylko ograniczającą się do toalet, ale w całym otoczeniu wszystkich terminali danego lotniska. Personel sprzątający na lotnisku nie może tego zrobić skutecznie przy pomocy odświeżaczy w aerozolu, które są niewydolne i nieekonomiczne, ani bez pomocy firmy zewnętrznej, specjalizującej się w doborze właściwych linii zapachowych, którzy wiedzą przy pomocy jakiego urządzenia oraz w jaki sposób, użyć koncentratu olejku zapachowego, aby stworzyć pomyślne i trwałe pierwsze wrażenie na podróżnych we wnętrzu nowoczesnego terminala lotniczego.

Inżynierowie i projektanci Boeinga stworzyli toaletę samolotową, która oczyszcza się za pomocą ultrafioletowych lampek, a nawet które wyświetlają informacje o locie, czy drzwi, które otwierają się automatycznie. Czasami w ich wnętrzach można podziwiać oryginalne dzieła sztuki z Minnesoty, wykonane przez regionalnych artystów.

Rozwój lotniska odzwierciedla coraz większą świadomość zrównoważonego projektowania, budowy i eksploatacji, znacznie wykraczającego poza rządową zgodność z redukcją emisji dwutlenku węgla. Obecny trend ma na celu zmaksymalizowanie doświadczenia pasażerów i korzyści długoterminowych oszczędności poprzez wdrożenie technologii zrównoważonego projektowania.

Wiele portów lotniczych na całym świecie dąży do uzyskania znacznie lżejszego śladu węglowego zarówno w ramach istniejącej, jak i planowanej rozbudowy infrastruktury.
Inicjatywy te powoli, ale pewnie zmieniły postrzeganie przemysłu lotniczego, jako najgorszego zanieczyszczającego naszą planetę.

W całej ewolucji branży, ewoluowała wiedza na temat jej wpływu na środowisko, ale też nigdy nie była lepiej zrozumiana w innym czasie w całej jej barwnej historii.

Dlaczego niektóre toalety na lotniskach są tak często zaniedbywane? Kluczowa rola portów lotniczych pozostała niezmieniona przez lata i trwa do dnia dzisiejszego. Skupia się na jednym prostym pytaniu: W jaki sposób możemy zabrać naszych pasażerów z punktu A do punku B szybko i bezpiecznie? Chociaż ten cel jest nadal najważniejszy, podróże lotnicze przekształciły się w bardziej złożone doświadczenie pasażera, które obejmuje m.in. udogodnienia, przyjemność, relaks i wygodę.

Problem polega na tym, że wiele portów lotniczych zareagowało pozytywnie na zmieniające się potrzeby w zakresie komfortu pasażerów, rozszerzając kosztowne udogodnienia, ale przy okazji zaniedbano toalety, z których wiele z nich pozostaje estetycznie odnowionych, jednak nie zostały dostosowane do oczekiwań i potrzeb pasażera z XXI wieku.

Jakie jest znaczenie czystych lotnisk? Otóż, łazienki na lotniskach odzwierciedlają zarówno pierwsze, jak i ostatnie wrażenie, jakie zatrzymują podróżni na temat miasta, które odwiedzali, czy to w celach turystycznych, czy też biznesowych. Wynika to w dużej mierze z faktu, że toalety stanowią jedno z niewielu bezpłatnych udogodnień, które faktycznie zapewniają lotniska dla swoich gości. W rezultacie udogodnienia na samym lotnisku stają się coraz bardziej ważnym punktem, ponieważ podróżni spędzają tam więcej czasu chociażby robiąc zakupy i wydając miliony dolarów.

Przemysł lotniskowy i toalety publiczne. Lester Sola, nowy dyrektor Międzynarodowego Portu Lotniczego w Miami jest zdecydowany, aby skupić się na usprawnieniach w tych problematycznych obszarach, które otrzymały najwięcej skarg, a do nich należą m.in. publiczne toalety.

Użytkownicy toalet na lotniskach, choć w ciągłym pośpiechu, aby zdążyć na odlatujący samolot, wciąż w mgnieniu oka spoglądają, czy chcą zapuszczać się dalej w lotniskową łazienkę. Percepcja jest rzeczywistością, jeśli chodzi o doświadczenie w toaletach na lotniskach. Wiele starszych obiektów używa ciemnych materiałów do ścian i podłóg. Niektóre ciemniejsze substancje są dobre, ale gdy cała toaleta jest bardzo ciemna, jak to jest w Terminalu 2 w Pekinie, nastrój podczas wizyty w toalecie może być ponury, a nawet stresujący. Użytkownicy wiedzą, że ciemniejsze kolory maskują brud, i mogą zakładać, że ubikacja nie jest czysta, nawet gdy tak nie jest. Pasażerowie mogą również błędnie zakładać, że łazienka na lotnisku jest brudna z powodu starzenia się materiałów, pękania, a niekiedy odbarwienia.

Jest to powód, dla którego wiele linii lotniczych dokłada wszelkich starań, aby kupować materiały najlepszej jakości i w jasnych tonacjach kolorystycznych. Korzystają także ze specjalistów od neutralizacji powietrza, którzy są najlepszymi fachowcami, z którymi należy się skontaktować, gdy przychodzi czas na utrzymanie czystych, ale i przyjemnie pachnących toalet, które zadowolą każdego pasażera.

Lotniska na całym świecie nękane są tym samym podstawowym problemem, a mianowicie posiadanie wystarczającej ilości toalet w strategicznych miejscach i utrzymywanie ich w najwyższej czystości i koniecznie ze świeżym, delikatnym i nienarzucającym się zapachem. Nie ulega wątpliwości, że złe doświadczenia użytkowników toalet są silnie powiązane z niezadowoleniem pasażerów z linii lotniczej, którą odbywają lot.

Niektóre porty lotnicze starały się rozjaśnić i umilić wejście do toalety i ich wnętrza miłymi akcentami, takimi jak świeże kwiaty postawione w pobliżu zlewozmywaków np. George w Południowej Afryce lub freski na lotnisku w Jacksonville na Florydzie.

Deweloperzy toalet w Bombaju połączyli swoją historię i kulturę, tworząc stylizowane rysunki mężczyzn, kobiet i fascynujących kwiatów, które prezentują toaletę, ale co jeżeli ogólne wrażenie toalety na lotnisku nie ulegnie poprawie, ponieważ użytkownik odchodzi z uczuciem, że toaleta jest brudna i śmierdząca.

Napisaliśmy już obszernie na temat utrzymywania czystych, higienicznych i świeżo pachnących toalet, a także odnosząc się do przyczyn spowodowanych przez nieprzyjemne zapachy w toaletach i nie jesteśmy jedynymi ekspertami podkreślającymi znaczenie każdego z nich.

Według Charlesa Gerby, profesora mikrobiologii na Uniwersytecie w Arizonie, który jest ekspertem od rozpowszechnienia bakterii na wspólnych powierzchniach, tylko w ciągu jednej godziny dorośli dotykają twarzy 15,5 razy, oczy 2,5 razy, a pięciokrotne nos, natomiast usta średnio osiem razy. Najłatwiejszym sposobem “złapania czegoś” jest dotknięcie powierzchni skolonizowanej bakteriami, a następnie dotknięcie twarzy. Toaleta na lotnisku to prawdopodobnie “najgorsza” toaleta, z którą się spotykasz.

Profesor Gerba niedawno zebrał bakterie z dwudziestu samolotów, aby znaleźć najbardziej zainfekowane miejsca. Łazienki samolotu wygrywają, najczęściej widząc 50 osób między sprzątaniem, a niektóre aż 75! Sama natura lotniska z tłumami z całego świata, nieustannie zbiegającymi się w ciasnych przestrzeniach, loty z niewielką ilością czasu na czyszczenie samolotów pomiędzy odlotami i łazienkami wielkości szafy, wszystko to nadaje się do niehigienicznego schronienia milionów bakterii i nieprzyjemnych zapachów.

Lotniskowe toalety są skarbnicą psychologicznych rewelacji dla tych, którzy wiedzą, jak ich szukać. Dzieje się tak dlatego, że wykonujemy tam rytuały, które zwykle przeprowadza się w zaciszu naszych domów. Jest to miejsce, w którym wszyscy przygotowujemy się do codziennej interakcji ze światem i ujawniamy wszystkim, czym jest dla nas osobisty wygląd i nasz związek z higieną i ciałem. Są one jednocześnie publiczne i prywatne, i zazwyczaj są to pierwsze miejsca, które odwiedzają pasażerowie, gdy przybywają na lotnisko i zazwyczaj ostatnie przed odlotem. Są także częścią innego przejściowego wymiaru, który leży gdzieś pomiędzy przeszłością, a przyszłością. Takie różnice wydają się zasługiwać na szczególną uwagę w odniesieniu do obiektów lotniskowych, ale tak nie jest w wielu przypadkach, ponieważ jedyną stałością w środowisku lotniska jest element zmiany.

Dlatego bieżąca pielęgnacja jest priorytetem dla projektantów toalet na lotniskach, szczególnie biorąc pod uwagę zastosowanie nowoczesnych materiałów. Jedną z głównych zmian było przejście ze ścianek działowych ze stali nierdzewnej na panele wykonane z papieru z recyklingu i żywicy pochodzącej z ropy naftowej. Materiały te są łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji. Wybór dużych płytek ceramicznych kładzionych bezfugowo, minimalizuje gromadzenie się kurzu i brudu, dlatego nadaje powierzchniom czysty wygląd, który jest łatwy do utrzymania.

Technologia i Smartfon. Około 2,3 miliarda ludzi każdego roku lata, a wielu z tych pasażerów ma smartfony i może odnieść wiele korzyści z aplikacji specjalnie zaprojektowanych do podróżowania samolotem. Nowe technologie mobilne pozwalają na bardziej spersonalizowane podejście. Na przykład pewna aplikacja do toalet lotniskowych, pozwala odkryć, które łazienki są w trakcie czyszczenia, a które są dostępne, aby uniknąć marnowania czasu.

Na lotniskach Houston w USA podróżni mogą teraz korzystać z tabliczek dotykowych, aby przesyłać natychmiastowe opinie o swoich doświadczeniach w toalecie. Zainstalowany poza wejściami do toalety “inteligentny” system wymaga od użytkowników oceniania odwiedzin w toalecie szczęśliwymi lub smutnymi emotikonami. Ten smutny domaga się dalszych wyjaśnień, obejmujących wybór opcji, które obejmują np. brak papieru toaletowego, mokrych podłóg, brudnych boksów, itp. Informacja jest przekazywana niezwłocznie do firmy sprzątającej, a personel zajmujący się opieką rozpoczyna dokładne czyszczenie, które obejmuje również zastosowanie neutralizacji powietrza.

Technologia nadal będzie przekształcać krajobraz nowoczesnego lotniska, a ci, którzy pozostali w tyle, niech szybko odrabiają zaległości. Zapach czystego powietrza w każdej lotniskowej toalecie jest bardzo ważny dla dobrego samopoczucia podróżnego i nie należy o tym zapomnieć.

Przygotował i opracował Zespół Air Odors®

X